Filmler: 0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Amelie
Orjinal İsim:Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain
Yönetmen:Jean-Pierre Jeunet
Senaryo:Guillaume Laurant, Jean-Pierre Jeunet
Yapım:2001, Fransa
Tür:Romantik Komedi
Oyuncular:
Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Yolande Moreau, Artus de Penguern, Urbain Cancelier, Maurice Bénichou, Dominique Pinon, Claude


Konusu:
Ne olduğunu bilmediğiniz bir şeyi aramak zordur.

Amélie, Paris'te kendine özgü bir dünyada yaşayan saf ve masum bir genç kızdır. Bir kafeteryada garsonluk yapmaktadır. Kendine ait bir evi vardır. Hayat sıkıcı görünse de, idare etmektedir. Tek sorunu, yalnızlığıdır.

Sonra bir gün herşey değişir. Amélie dairesinde, içinde başka birine ait çocukluk hatıralarının bulunduğu eski bir kutu bulur ve bunu gizlice orta yaşlı sahibine iade eder. Bu sayede hem adamın, hem Amélie'nin yaşamı değişir.

Amélie bir kız arkadaşının, problemli sevgilisinden kurtulmasına yardım eder, problemli sevgiliyi ise başka biriyle tutkulu bir ilişki yaşamaya yöneltir: Babasının bahçesindeki cüce heykeli çalarak, hostes bir arkadaşıyla dünya turuna gönderir.

Apartmanın kapıcısı olan kadına, ölü kocasından aşk mektupları yazar. Her şey harikadır; ancak komşusu olan cam adam, onu gözlükleri ardından izlemekte ve bunların yeterli olmadığını düşünmektedir.

Nino, lunaparkta, " korku trenindeki hayalet " olarak çalışmakta, atılmış vesikalık fotoğrafların koleksiyonunu yapar. Amélie'nin görüş alanı içindedir, ama bunun farkında değildir...

Amélie ve Nino birbirleri için mükemmeldirler. Acaba birbirlerini bulabilecekler midir?


Sinema-Film Tanıtımları
Ana Sayfa

Rastgele Tanıtımlar
Boğa
Futbol Sevdası
Pamuk Mary
Bitirim Karınca
Kadın Olduğum Gün
Sammy ve Rosie İşi Pişirdi
Söhrete Bir Adım
Işaretler ve Mucizeler
Babalar ve Oğulları
Küçük Özgürlük

Diğer Sitelerimiz
Şarkı Sözleri
Web DiziniWeb Site (c)2008